تبلیغات
√ وقت آزاد - تاثیر آلودگی هوا در تخریب سینوس ها

آلاینده های موجود در اطراف ما در عملکرد طبیعی و تخریب سینوس ها و ایجاد سینوزیت مؤثر است.

  دکتر محمود سواد کوهی، جراح و متخصص گوش حلق و بینی، عضو هیئت مدیره انجمن علمی رادیولوژی ایران گفت: در مورد آلودگی های هوا و رابطه اش با سینوسهای صورت و مشکلات آن باید چنین بیان نمود که آلاینده های موجود در اطراف ما نقش مهمی در گرفتار کردن مخاط سینوس ها و نهایتاً در عملکرد طبیعی و تخریب آن و ایجاد مشکلات متعدد برای بیمار خواهد داشت.

 

وی افزود: اولین جایی که در تماس با هوا و مواد آلوده است مخاط و راههای دستگاه تنفسی فوقانی یعنی بینی و سینوس ها هستند که اگر گرفتاری را در زمان حضورشان در بینی رفع نشود منجر به گرفتاری ریه ها و شرایط خطرناك تر می شود.

 

سواد کوهی تأثیر سریع و گاهی به تدریج آلاینده های هوا بر سیستم تنفسی که همراه با تنگی نفس و احساس خفگی از علایم هولناک آلودگی هوا دانست و اظهار کرد: به دلیل تأثیرات ریه ها به سور غیر مستقیم بر سیستم قلبی-عروقی، علائم ناراحتی قلبی از جمله افزایش ضربان قلب و فشار خون، بزرگی قلب و نارسایی های قلبی نیز ممکن است حاصل گردد.

 

وی با بیان اینکه مواد موجود در هوا از طریق تأثیرگذاری برروی حرکت مژک های لایه پوشاننده سطح مخاطی مجازی تنفسی و کاهش این فعالیت ها و نیز با تأثیر روی ترشحات غدد موجود در سطح لایه مخاطی می تواند توقف آن مواد را روی مخاط بیشتر می کند، خاطرنشان کرد: این فعالیت ها و هوای آلوده، آثار تخریبی سیستم تنفسی را به چند برابر می رساند در نتیجه ایجاد سینوزیت و خشکی مخاط و ترشحات چسبنده و حتی ترشحان بدبود بالا می رود و به تدریج با سرایت به دستگاه گردش خون می تواند به سایر قسمت ها منتشر گردد.

 

سوادکوهی در خصوص بیماری سینوزیت توضیح داد: سینوزیت به معنی التهاب سینوس که به عللی چون آلرژی، تغییرات دما، بیماری های ویروسی، میکروبی و حتی قارچی به وجود می آید ولی آنچه در محاوره به عنوان سینوزیت به کار می رود التهاب عفونی سینوس مورد نظر می باشد.
طبقه بندی: سلامت،

تاریخ : شنبه 25 خرداد 1392 | 09:52 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون