تبلیغات
√ وقت آزاد - مقصر اصلی گرمایش زمین معرفی شد

اگر جامعۀ جهانی بتواند تولید این نوع گازهای مضر را جدأ محدود کند، گرمایش زمین تا یک قرن دیگر می‌تواند از 0.3 درجۀ سانتی‌گراد بیشتر نباشد.
آخرین گزارش کارشناسی در بارۀ آیندۀ آب و هوای کرۀ زمین که در استکهلم منتشر شد، با لحنی بدبینانه‌تر از همیشه، با قاطعیت کامل اعلام می‌کند که مسئول اصلی گرم شدن کرۀ زمین بشر است و نه پدیده‌های جوی و طبیعی.

 

بر اساس پیش‌بینی‌های این گزارش، اگر بشر نتواند تولید گازهای مضر را محدود کند، تا یک قرن دیگر سطح آب دریاها نزدیک به هشتاد سانتی‌متر بالا خواهد آمد.

 

به نوشته رادیو فرانسه گروه کارشناسان بین‌المللی تغییرات آب و هوا بعد از چهار روز بحث و بررسی در استکهلم سوئد، گزارش هشداردهنده‌ای از تغییرات در پیش رو ارائه کرد.

این گروه کارشناس قبلأ چهار گزارش در این مورد تهیه کرده، که آخرین آن شش سال پیش ارائه شده بود. اما بخش‌هایی از گزارش جدید که اینک منتشر شده، نسبت به کارهای قبلی بدبینانه‌تر است.

 نکتۀ اصلی گزارش این است که دانشمندان و پژوهشگران مطمئن شده‌اند که علت اصلی گرم شدن کرۀ زمین، فعالیت بشر است.گزارش اخیر پیش‌بینی می‌کند که در صورت ادامۀ وضعیت فعلی، حرارت کرۀ زمین تا پایان قرن میلادی (سال ٢١٠٠) نزدیک به پنج درجۀ سانتی‌گراد افزایش خواهد داشت. با این حساب، سطح آب‌ دریاها حدود هشتاد سانتی‌متر بالا خواهد آمد.اما گزارش می‌افزاید که مقدار گرمایش زمین با حجم گازهای گلخانه‌ای تولیدشده ارتباط مستقیم دارد. در نتیجه اگر جامعۀ جهانی بتواند تولید این نوع گازهای مضر را جدأ محدود کند، گرمایش زمین تا یک قرن دیگر می‌تواند از 0.3 درجۀ سانتی‌گراد بیشتر نباشد.

 گزارش شش سال قبل پیش‌بینی می‌کرد که بالا آمدن سطح دریا تا یک قرن دیگر حداکثر 60 سانتی‌متر باشد، اما گزارش جدید که به دنبال آزمایش‌های دقیق‌تر- بخصوص در مورد جزیرۀ گروئنلند- تدوین شده، بالا آمدن سطح آب را تا هشتاد سانتی متر تخمین می‌زند.
طبقه بندی: علمی، تصاویر،

تاریخ : شنبه 6 مهر 1392 | 12:54 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون