تبلیغات
√ وقت آزاد - جذاب ترین رویداد در آسمان

شامگاه امشب می توانیم شاهد اوج بارش شهابی اسدی در آسمان باشیم که ایرانیان می توانند در ساعت 22 شاهد عبور 15 شهاب در آسمان باشند.

یکی از رویدادهای جذاب آسمان تاریک بارش شهابی است که همگان با آن آشنا هستند و در طول عمر خود حداقل یکبار در زمان عبور شهاب از آسمان آن را رصد کرده اند و به دلیل اینکه اغلب رصد این رویداد نیاز به ابزار ابتیک مانند تلسکوپ و دوربین ندارد علاقمندان فراوانی را به خود جلب می کند.

 

بارش شهابی چیست؟
شهاب سنگ ها مى تواند تشکیل شده از تكه اى ستاره دنباله دار، یك سیارك و حتى باقی مانده سیارات منظومه خورشیدى باشند و زمانی که زمین از میان این توده های سنگی کوچک و بزرگ عبور می کند این سنگ ها در اثر برخورد با جو زمین سوخته و نوری را از خود نمایان می کنند که ما ناظران زمینی می توانیم آنها را رصد کرده و به آنها شهاب بگوییم.

 

چرا نام این بارش شهابی اسد است؟
اگر امتداد تمامی شهاب هایی را که در آسمان در حال حرکت هستند را دنبال کنیم به صورت فلکی اسد یا شیر می رسیم به همین دلیل نام این بارش را بارش شهابی ادی نامیده اند.

 

صورت فلکی اسد 
صورت فلکی شیر یا اسد نام یکی از صورت‌های فلکی منطقةالبروجی است که در فصل بهار در نیمکره شمالی ودر پاییز در نیمکره جنوبی قابل مشاهده‌است تصویری که از این صورت فلکی در آسمان ترسیم می شود جزو معدود صورت فلکی هایی است که به نام خود شباهت زیادی دارد.
این صورت فلکی در مجاورت خرس بزرگ ؛ شیر کوچک ؛کژدم ؛خرچنگ ؛سکستان ؛دوشیزه ؛گیسو قرار گرفته است و دارای 8 ستاره اصلی است .

 

بارش شهابی اسدی
سیاره زمین در لحظه عبور از میان ذرات باقیمانده از دنباله دار تمپل تاتل که هر 33 سال یکبار از نزدیکی زمین عبور می کند و زمین در لحظه عبور به دلیل برخورد این اجسام با جو و سوختن آنها بارش شهابی را ایجاد می کند.

این بارش شهابی از 15 ابان آغاز شده و شامگاه امشب به اوج خود می رسد و تا هفتم آذر ماه ادامه دارد و در این شب و در بهترین شرایط رصدی علاقمندان می تونند شاهد عبور 15 شهاب در ساعت باشند بارش شهابی اسد در تمامی پهن آسمان دیده می شود اما با رصد قسمت شرقی می توان تعداد قابل توجهی از آنها را رصد کرد.
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : یکشنبه 26 آبان 1392 | 09:34 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون