تبلیغات
√ وقت آزاد - مطالب شهریور 1392

دانشمندان آمریکایی می گویند وجود بزرگ ترین آتشفشان منفرد بر روی زمین را بر روی بستر اقیانوس آرام تایید کرده اند.


به گزارش سرویس علمی جام به نقل از مهر، گروهی از محققان به سرپرستی دانشمندان دانشگاه هوستون می گویند این آتشفشان که "تامو ماسیف" نام گرفته به بزرگی آتشفشانهای عظیم مریخ است و از این رو در بین بزرگ ترین آتشفشانهای منظومه شمسی قرار می گیرد.

 

این آتشفشان که در هزار مایلی ژاپن قرار دارد بخشی از یک رشته کوهستان زیر آبی است که حدود 130 تا 145 میلیون سال پیش توسط فوران چندین آتشفشان زیر آبی شکل گرفته است.

 

 

مشخص نبود که آیا تامو ماسیف یک آتشفشان منفرد بوده یا ترکیبی از چندین نقطه فوران اما اکنون محققان تایید کرده اند که توده بازالت سازنده این آتشفشان از یک منبع منفرد در نزدیکی مرکز آن فوران کرده است و از این رو این یک آتشفشان منفرد محسوب می شود.

پروفسور ویلیام ساگر استاد علوم زمین و جو و مجری این تحقیقات گفت: تامو ماسیف بزرگ ترین آتشفشان سپر شکل کشف شده بر روی زمین است.

 

وی گفت: احتمالا آتشفشانهای بزرگ تری نیز بوده اما ویژگی های آذرین بزرگی نیز مانند فلات  آنتونگ جاوه نیز وجود دارد اما نمی دانیم آیا این ویژگی ها یک آتشفشان هستند یا مجموعه ای از آتشفشانها.

این پژوهشگر افزود: برخلاف اغلب آتشفشانهای بستر اقیانوس که کوچکند و شیب تند دارند تامو ماسیف کوتاه و وسیع است یعنی جریان گدازه های فوران شده باید مسیر طولانی را طی کنند.

تامو ماسیف منطقه ای با وسعت 120 هزار مایل مربع را پوشانده است.

 

ساگر می گوید: این آتشفشان ارتفاع زیادی ندارد اما بسیار وسیع است از این رو دامنه های آن بسیار گسترده اند. در حقیقت اگر بر روی دامنه بایستید دشوار می توانید جهت شیب را مشخص کنید.

می دانیم که این یک آتشفشان منفرد بزرگ است که از جریان های گدازه ای عظیم ساخته شده که از مرکز آتشفشان برای شکل گیری یک آتشفشان سپر مانند وسیع نشات گرفته اند.
طبقه بندی: علمی،

تاریخ : شنبه 16 شهریور 1392 | 11:17 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

دانشمندان با کاهش بیان ژن mTOR که در تعادل انرژی و متابولیسم نقش دارد 20 درصد به عمر موشها افزودند.

  به نقل از مهر، دانشمندان با کاهش بیان ژن mTOR که در تعادل انرژی و متابولیسم نقش دارد 20 درصد به عمر موشها افزودند. البته درحالی که عمر این موشها افزایش یافت، تأثیر آن یکسان نبوده است، چرا که از این تغییر ژنی اندامها و بافتهای مختلف به طرق مختلف تأثیر گرفتند.

برای مثال در این موشها همزمان با بالارفتن سن، همچنان حافظه و تعادل بهتری داشتند اما استخوانهای آنها با سرعت بیشتری تحلیل رفت.

محققان موسسه ملی بهداشت آمریکا که نتایج این تحقیق خود را در مجله سل ریپورتس (Cell Reports) منتشر کرده اظهار داشتند نتایج این تحقیق می تواند برای درمان های جدید در رابطه با بیماریهای مرتبط با دوران سالخوردگی چون آلزایمر کاربرد داشته باشد.

دکتر تورن فینکل اظهار داشت: درحالی که افزایش طول عمر شایسته توجه است، این تحقیق یک سطح مهم از سالخوردگی را تقویت کرد. درست شبیه ریتم های شبانه روز حیوان هم ممکن است اندامهایی داشته باشد که با ساعت سالخوردگی کار می کنند و به طور کلی سالخوردگی کل ارگانیسم را مدیریت می کند.

وی یادآور شد: باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مشخص شود که چگونه سالخوردگی در این بافتهای مختلف در سطح ملکولی به هم وابسته هستند.

موشهایی که دستخوش این مهندسی ژنتیکی شدند 25 درصد حجم بیشتری از mTOR را تولید می کردند که براساس اظهارات محققان حداقل میزان لازم برای بقا است. این موشها از حد میانگین کوچکتر بودند اما از سوی دیگر سالم و عادی بودند.

طول عمر موشهای مهندسی ژنتیکی شده 28 ماه برای نرها و 31.5 ماه برای زنان بود که در مقایسه با 22.9 ماه و 26.5 ماه به ترتیب برای موشهای نر و ماده عادی قرار گرفت.

این افزایش طول عمر موشها یکی از بزرگترین افزایش طول عمری است که تاکنون در موشها مشاهده شده است.
طبقه بندی: علمی، حیات وحش،

تاریخ : یکشنبه 10 شهریور 1392 | 07:08 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

در این به معرفی روشی ساده پرداخته ایم که توسط آن می توانید با مراجعه به هر پوشه در ویندوز اکسپلورر، به طور سریع از آن پوشه یک shortcut در محل دلخواه ایجاد کنید.
 باشگاه خبرنگاران: شما می توانید از این ترفند برای ویندوزهای ویستا و 7و 8 استفاده کنید

برای این کار می توانید به روش زیر عمل کنید.

ابتدا وارد پوشه مورد نظر شوید خواهید دید در نوار آدرس ویندوز اسکپلورر و درسمت چپ آدرس پوشه آیکن یک تصویر کوچک که معمولا به شکل پوشه است وجود دارد.

کافی است شما آیکن کوچک را به وسیله ماوس گرفته و در محل مورد نظرتان رها کنید.

خواهید دید که با این کاریك shortcut از این پوشه ایجاد شده است.
طبقه بندی: کامپیوتر و اینترنت،

تاریخ : یکشنبه 10 شهریور 1392 | 07:07 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

این سفر که به دلیل نبود فناوری لازم در مریخ و هزینه بالا برگشتی به زمین ندارد بلیطی یکطرفه دارد ولی با این وجود تاکنون 165 هزار نفر اعلام آمادگی برای این سفر کرده اند.
به نقل از باشگاه خبرنگاران، تاکنون برای سفر بی بازگشت به مریخ بیش از 165 هزار نفر فرم درخواست خود را پر کرده و آمادگی خود را برای این سفر بی بازگشت اعلام کردند.

 

در این پروژه فعالیت هایی همچون انتقال تجهیزات و چند مریخ نورد برای احداث پایگاه اولیه جهت  استقرار اولین گروه از ساکنان آینده مریخ صورت خواهد گرفت.

 

طبق برنامه ریزی های انجام شده  گروه اول تشکیل شده از 4 زن و مرد از قاره های مختلف جهان خواهند بود که بعد از گذراندن دوره های نهایی آموزش نحوه زندگی در فضا در سال 2023 به سیاره مریخ خواهند کرد.

 

این سفر که به دلیل نبود فناوری لازم در مریخ و هزینه بالا برگشتی به زمین ندارد بلیطی یکطرفه دارد ولی با این وجود تاکنون 165 هزار نفر اعلام آمادگی برای این سفر کرده اند.

 

گفتنی است هزینه اولیه این سفر 25  دلار است که براساس وضعیت اقتصادی (تورم یا رکود) افزایش و کاهش خواهد داشت.
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : یکشنبه 10 شهریور 1392 | 07:05 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

یک ستاره‌ شناس لهستانی در تجربه‌ای جالب، فیلم مروز زمان از یک نمایش نادر آسمانی را ثبت کرده که در آسمان شب جلوه‌ نمایی می‌کند.

به نقل از ایسنا، این تصاویر یک منظره کمیاب از ابرهای شب‌تاب در حال چرخش و رقص شفق قطبی در طول افق را به نمایش می‌گذارند. ماکیج وینیارزیک 41 ساله توانسته در یک شب دو پدیده نسبتا نادر شفق قطبی و ابرهای شب‌ تاب را در کنار هم در آسمان اسکاتلند مشاهده کند.

 

ابرهای شب‌ تاب از بلورهای یخ بازتابنده نور خورشید ساخته شده و معمولا بسیار کمرنگ‌ تر از آن هستند که از زمین قابل مشاهده باشند. این ابرها در بالاترین جای جو قرار گرفته و حدود 80 کیلومتر در بالای سطح زمین هستند.

 

 

اغلب از روی هواپیما و یا ایستگاه فضایی بین‌المللی به ثبت این پدیده پرداخته می‌شود اما وینیارزیک کمی پس از غروب آفتاب این نمایش نور را ثبت کرده بود.

 

تصاویر این ستاره‌شناس هم به نمایش انواع ابر شب‌تاب و هم چگونگی تغییر ساختار آنها در طول زمان پرداخته است. ابرهای پایین‌تر تیره‌ تر یا با سرعت بیشتر به نظر می‌آیند و در اواسط فیلم شفق قطبی نیز به آنها می‌پیوندد.

 

 

شفق قطبی یک نمایش نور طبیعی در نواحی با عرض جغرافیایی بالا بوده که در اثر برخورد ذرات باردار با اتمهای جو ایجاد می‌شود. در عرضهای جغرافیایی شمالی این پدیده با عنوان شفق قطبی و در بخش جنوبی به عنوان شفق جنوبی شناخته شده است.

 
طبقه بندی: علمی، نجوم، تصاویر،

تاریخ : سه شنبه 5 شهریور 1392 | 12:45 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون