تبلیغات
√ وقت آزاد - مطالب مهر 1392

رکورد مسن‌ترین عضو فیسبوک در کتاب رکوردهای جهانی گینس به ثبت رسید.

  یک زن 105 ساله با عضویت در این شبکه اجتماعی توانست رکورد مسن‌ترین عضو فیسبوکی را از آن خود کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی ثبت رکوردهای جهانی گینس، این رکورد در ماه اکتبر سال 2012 میلادی در آمریکا به دست آمد.
طبقه بندی: کشکول،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 01:11 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

کشف یک جمجمه یک میلیون و هشتصد هزار ساله در گرجستان، ابعاد تازه‌ای از نحوه تکامل انسان را برای محققان روشن خواهد کرد.

  به نقل از  خبرگزاری آسوشیتدپرس این فسیل کاملترین نمونه از جمجمه گونه‌های ماقبل انسانی است که تاکنون کشف شده است. این جمجمه همراه با قطعات دیگر استخوان‌هایی که سابقا در این مرکز حفاری کشف شده‌اند قدیمی ترین شواهد از گونه‌های ماقبل انسانی را که از آفریقا خارج شده و با حرکت به سمت شمال در بخش‌های دیگر جهان پخش شدند در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

براساس گزارشی که از نتایج این کشف جدید در مجله علمی «ساینس» منتشر شده است کشف این استخوان‌ها نشان می‌دهد که گروه‌های ماقبل انسانی با اندازه‌های گوناگون همزمان در یک نقطه می زیسته‌اند. پژوهشگران تاکنون به یک چنین موضوعی در مورد گونه‌های بسیار قدیمی برخورد نکرده بودند.

در عین حال این کشفیات یکی از دو نظریه متفاوت در مورد مسیر و چگونگی تکامل گونه‌های ماقبل انسانی را تقویت می‌کند که معتقد است شجره‌نامه این جانداران تا زمانی که به انسان تکامل یافته‌اند بیشتر شبیه درختی کم‌شاخه است و نه یک بته پر شاخ و برگ.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید که قبل از این کشفیات جدید اکثر پژوهشگران معتقد بودند که خروج گونه‌های ماقبل انسانی از قاره آفریقا و رسیدن آنها به نقاط دیگر جهان حدود یک میلیون سال پیش روی داده است. اما بررسی روی مجموعه‌ای از استخوان‌ها که در سال‌های اخیر در گرجستان کشف شده نشان می‌دهد که مهاجرت از افریقا بسیار زودتر از یک میلیون سال پیش شروع شده و انواع قدیمی و بدوی‌تری از گونه‌های ماقبل انسانی این مهاجرت را آغاز کرده‌اند.

اکنون حتی آن گروه از دانشمندان که معتقدند مسیر تکامل تا رسیدن به انسان امروزی  شاخه‌های بسیار زیادی داشته با توجه به کشف‌های اخیر در گرجستان می‌پذیرند که حدود دو میلیون سال پیش تنها یک نوع از این گونه‌ها در این منطقه می‌زیسته است. ولی آنها در عین حال تاکید دارند که نمی‌توان همین فرضیه و نتیجه‌گیری را در مورد میزان تنوع گونه‌های ماقبل انسانی در نقاط دیگر، از جمله آفریقا، مسلم تلقی کرد.

مدافعان نظریه کم شاخ و برگ بودن شجره‌نامه ماقبل انسانی می‌گویند کشف جمجمه‌های با اندازه‌های مختلف در یک نقطه که نشان می‌دهد همه این جانداران از یک گونه واحد بوده‌اند ثابت می‌کند که در سایر بخش‌های جهان هم که جمجمه‌هایی با اندازه‌های مختلف کشف شده است همگی به یک گونه تعلق دارند.
طبقه بندی: علمی، حیات وحش، تصاویر،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 01:10 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

یک عکاس نجومی موفق شد از دنباله دار آیسون که از آن با عنوان روشنترین دنباله داری یاد می شود که طی یک قرن مشاهده شده تصویر زیبایی در آسمان شب و در مسیر آن به سمت خورشید بگیرد.


  به نقل از مهر، دنباله دار آیسون که از آن با عنوان روشنترین دنباله داری یاد می شود که طی یک قرن مشاهده شده در صورتی که خورشید به آن رحم کند در فصل پاییز از زمین قابل مشاهده خواهد بود.

آدام بلاک عکاس نجومی این تصویر فوق العاده از دنباله دار قرن را با یک دوربین SBIG STX16803 CCD و تلسکوپ 32 اینچی شولمان در بالای کوه لمون متعلق به دانشگاه آریزونا در تاریخ 8 اکتبر ثبت کرده است.

اگر دنبال دار آیسون هنگام رویارویی بسیار نزدیک خود با خورشید که ماه آینده صورت می گیرد از بین نرود، زیبایی آن در ماه دسامبر رصدگران آسمان را شگفت زده می کند.

 

 

این دنباله دار سال گذشته درحالی که ابر اورت را ترک می کرد توسط چند ستاره شناس آماتور در روسیه کشف شد. ستاره شناسان اعتقاد دارند این نخستین سفری است که دنبال دار آیسون به داخل منظومه شمسی دارد.

دنباله دار آیسون (ISON) دورترین لایه منظومه شمسی ما را که به آن ابر اورت گفته می شود، ترک کرد، پاییز امسال در ماه نوامبر این دنباله دار یخی به نقطه اوج سفر خود می رسد و شرایطی را برای مشاهده آن توسط رصدگران زمین فراهم می کند.

آیسون یک دنباله دار خورشید خراش است، این اجسام به علت وجود احتمال تخریب آنها به واسطه نزدیکی مدارشان به خورشید، به این نام مشهور شده اند، مدار این نوع اجسام در فاصله یک میلیون 367 هزار کیلومتری از خورشید حرکت می کند و دانشمندان تخمین زده اند که نزدیک ترین عبور آیسون از مقابل خورشید زمین در فاصله یک میلیون 174 چهار کیلومتری خواهد بود.

آیسون در تاریخ 28 نوامبر (7 آذر ماه) به نزدیک ترین فاصله خود (1.2 کیلومتر) با خورشید می رسد.
طبقه بندی: تصاویر، نجوم،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 01:10 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

پزشکان به افراد شاغل توصیه می کنند تا در هنگام بیماری از دست زدن به ویژه با دست آلوده به اجسام اداری خودداری کنند تا سایر همکاران آنها به بیماری مبتلا نشوند

به نقل از باشگاه خبرنگاران، "سرما خوردگی" یکی از بیماریهای شایع در فصل پاییز و زمستان است که قابلیت سرایت بالایی در یک بازه زمانی کوتاه بین عده زیادی را دارد.

گفتنی است از جمله اشیا اداری که باعث سرایت بیماری می شوند تلفن ها، کامپیوترهای شخصی، دستگیره درها، دستگاه فتوکپی، پرینتر، اسکنر، فکس، دکمه های آسانسور و در یخچال اداره است.

بررسی ها نشان می دهند تنها 4 ساعت برای انتقال بیماری "سرماخوردگی" از فردی به تمامی اعضای یک اداره کافی است.

پزشکان تمیز و ضدعفونی کردن این نوع دستگاه ها و نیز ایجاد تهویه مناسب هوا را برای جلوگیری از ابتلای تعداد زیادی از افراد به سرما خوردگی توصیه می کنند.
طبقه بندی: سلامت،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 01:09 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

واگنهای این قطار با درهای میانی از هم جدا می‌شوند که 30 درصد ظرفیت بیشتری نسبت به نمونه‌های قدیمی مورد استفاده در مترو لندن ارائه می‌کنند.

به نقل از ایسنا، مدل مفهومی کامل Inspiro که یک قطار بدون راننده با 30 درصد بازده انرژی بیشتر از نمونه‌های کنونی مورد استفاده بوده و راحتی بیشتری برای مسافران خواهد داشت، در در نمایشگاهی در لندن به نمایش درآمد.

شرکت زیمنس، سازنده این طرح مفهومی تاکید کرده که در صورت درخواست شهردار، نسل بعدی قطارهای مترو مانند این نمونه با هزینه هر واگن یک میلیون پوند، در لندن ساخته خواند شد . قطار Inspiro با بازدهی انرژی 30 درصد بیشتر، 20 درصد سبکتر از قطارهای مشابه متروهای مدرن است.

 

 

واگنها با لامپ های ال‌ای‌دی روشن شده و به طور کامل تهویه می‌شوند. همچنین واگنها با درهای میانی از هم جدا می‌شوند که 30 درصد ظرفیت بیشتری نسبت به نمونه‌های قدیمی مورد استفاده در مترو لندن ارائه می‌کنند.

 

به گفته شرکت زیمنس، مسافران همچنین می‌توانند از درگاههای بزرگتر در واگنها بهرمند شوند تا از هجوم جمعیت در زمان اوج ترافیک در امان باشند. جالب تر آن که این قطارها به راننده متکی نبوده و در صورت سفارش یکی از این مدلها برای شهر لندن، چندان محبوب اتحادیه‌های کارگری نخواهد بود.

 

 

خبر امکان ساخت این قطار در انگلیس در پی تصمیم دولت این کشور برای کمک مالی به اداره حمل‌ونقل لندن بهویژه برای مترو بر اساس ادعای آن در مورد ارائه سفارشات جدید برای ساخت واگن به شرکتهای داخلی منتشر شده است.

 

مسافران لندنی علاقه مند به یک وسیله جادارتر و شیک تر برای رسیدن به محل کار، روز هشتم اکتبرشاهد این مدل مفهومی در نمایشگاهی در بندر سلطنتی ویکتوریا بودند.

 

یک نمایشگاه همراه نیز به نمایش فناوری‌های ساخته شده برای کمک به مسافران در شناسایی بهتر مسیر و تازه‌ترین ساخته‌ها در سیستم‌های صدور بلیت و اطلاعات مسافر خواهد پرداخت که می‌تواند ناوبری در شهرها را در آینده تسهیل کند.
طبقه بندی: تکنولوژی، تصاویر،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 01:08 ق.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون