تبلیغات
√ وقت آزاد - مطالب آبان 1392

شامگاه امشب می توانیم شاهد اوج بارش شهابی اسدی در آسمان باشیم که ایرانیان می توانند در ساعت 22 شاهد عبور 15 شهاب در آسمان باشند.

یکی از رویدادهای جذاب آسمان تاریک بارش شهابی است که همگان با آن آشنا هستند و در طول عمر خود حداقل یکبار در زمان عبور شهاب از آسمان آن را رصد کرده اند و به دلیل اینکه اغلب رصد این رویداد نیاز به ابزار ابتیک مانند تلسکوپ و دوربین ندارد علاقمندان فراوانی را به خود جلب می کند.

 

بارش شهابی چیست؟
شهاب سنگ ها مى تواند تشکیل شده از تكه اى ستاره دنباله دار، یك سیارك و حتى باقی مانده سیارات منظومه خورشیدى باشند و زمانی که زمین از میان این توده های سنگی کوچک و بزرگ عبور می کند این سنگ ها در اثر برخورد با جو زمین سوخته و نوری را از خود نمایان می کنند که ما ناظران زمینی می توانیم آنها را رصد کرده و به آنها شهاب بگوییم.

 

چرا نام این بارش شهابی اسد است؟
اگر امتداد تمامی شهاب هایی را که در آسمان در حال حرکت هستند را دنبال کنیم به صورت فلکی اسد یا شیر می رسیم به همین دلیل نام این بارش را بارش شهابی ادی نامیده اند.

 

صورت فلکی اسد 
صورت فلکی شیر یا اسد نام یکی از صورت‌های فلکی منطقةالبروجی است که در فصل بهار در نیمکره شمالی ودر پاییز در نیمکره جنوبی قابل مشاهده‌است تصویری که از این صورت فلکی در آسمان ترسیم می شود جزو معدود صورت فلکی هایی است که به نام خود شباهت زیادی دارد.
این صورت فلکی در مجاورت خرس بزرگ ؛ شیر کوچک ؛کژدم ؛خرچنگ ؛سکستان ؛دوشیزه ؛گیسو قرار گرفته است و دارای 8 ستاره اصلی است .

 

بارش شهابی اسدی
سیاره زمین در لحظه عبور از میان ذرات باقیمانده از دنباله دار تمپل تاتل که هر 33 سال یکبار از نزدیکی زمین عبور می کند و زمین در لحظه عبور به دلیل برخورد این اجسام با جو و سوختن آنها بارش شهابی را ایجاد می کند.

این بارش شهابی از 15 ابان آغاز شده و شامگاه امشب به اوج خود می رسد و تا هفتم آذر ماه ادامه دارد و در این شب و در بهترین شرایط رصدی علاقمندان می تونند شاهد عبور 15 شهاب در ساعت باشند بارش شهابی اسد در تمامی پهن آسمان دیده می شود اما با رصد قسمت شرقی می توان تعداد قابل توجهی از آنها را رصد کرد.
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : یکشنبه 26 آبان 1392 | 08:34 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

"عواقب این موضوع گریبانگیر همه مردم دنیا خواهد شد. فقط در طی چند سال، ممکن است با عقب گردی غیر قابل تصور مواجه شویم،"

کمیته‌ای از متخصصان بهداشت و سلامت هشدار داده‌اند که مقاوم شدن باکتری‌ها به آنتی‌بیوتیک یکی از بزرگترین خطراتی است که طب مدرن با آن مواجه شده و اگر تمام کشورها اقدامی فوری، بی‌سابقه و هماهنگ انجام ندهند، بشر عقب‌گردی غیر قابل تصور را تجربه خواهد کرد.

 

"طب مدرن بندرت با خطری چنین جدی مواجه بوده است. بدون آنتی بیوتیک جراحی‌های کوچک و جراحی‌های پیچیده، مثل پیوند عضو غیرممکن می‌شوند و هزینه خدمات بهداشتی ممکن است سر به آسمان بزند چون باید از آنتی بیوتیک‌های جدیدتر و گرانتر استفاده کنیم و بیماران مدت بیشتری بستری خواهند شد."

 

به گزارش بی بی سی، نتیجه کار این محققان در شماره ویژه نشریه لنست منتشر شده است. پروفسور اُتو کارس، محقق ارشد این پژوهش می گوید: "عواقب این موضوع گریبانگیر همه مردم دنیا خواهد شد. فقط در طی چند سال، ممکن است با عقب گردی غیر قابل تصور مواجه شویم، چه از نظر طبی چه از نظر اجتماعی و اقتصادی؛ مگر آنکه اقدامات هماهنگ، واقعی و بی‌سابقه در تمام دنیا صورت بگیرد."

 

اسفند ماه گذشته پروفسور سالی دیویس، مشاور ارشد دولت انگلیس در حوزه بهداشت و درمان هشدار داد که اگر به سرعت برای میکروب‌های مقاوم به آنتی بیوتیک چاره‌ای جدی اندیشیده نشود، در سال‌های آینده هر جراحی ساده‌ای می‌تواند به عفونت‌های مرگبار منجر شود و بیماری‌های عفونی مانند دویست سال پیش جان انسان‌ها را بگیرد.

 

اما توانایی میکروب‌ها در تغییر تنها دلیل مقاومت به آنتی بیوتیک نیست. "از سال ۱۹۸۷ هیچ رده آنتی بیوتیک تازه ای تولید نشده و در خط تولید شرکتهای داروسازی بزرگ تقریبا هیچ آنتی بیوتیک تازه ای نیست."

 

تصویری از نوعی باکتری روده‌ای مقاوم به آنتی بیوتیک

 

برای تولید آنتی بیوتیک جدید، انگیزه اقتصادی کافی وجود ندارد چرا که " آنتی بیوتیکها فقط در صورت لزوم برای یک یا دو هفته مصرف می شوند و به دلیل خطر مقاومت میکروب‌ها، مدت استفاده از آنها محدود است" در حالیکه داروهایی مثل داروی فشار خون یا داروی کاهنده قند برای تمام عمر مصرف می شوند.

 

پروفسور دیویس از دولت بریتانیا خواست که برای سرمایه گذاری در ساخت آنتی بیوتیکهای جدید با شرکتهای داروسازی همکاری کند.

 

علاوه بر این پروفسور دیویس از "آموزش افتضاحی" که دانشجویان رشته‌های پزشکی در مورد آنتی‌بیوتیک‌ها می‌بینند انتقاد کرد.

 

پس از این هشدار، وزرای علوم هشت کشور صنعتی خرداد ماه امسال، در آکادمی سلطنتی بریتانیا تشکیل جلسه دادند و تصمیم گرفتند "هماهنگ با یکدیگر، منابع لازم را برای کاهش مقاومت به آنتی‌بیوتیک" تخصیص دهند و با سازمان‌هایی مثل سازمان بهداشت جهانی همکاری کنند.

 

در شهریور ماه امسال دولت بریتانیا برنامه پنج ساله‌ای برای غلبه بر این مشکل اعلام کرد و ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند به آن اختصاص داد.

 

در دهه های اخیر مصرف آنتی بیوتیک علاوه بر پزشکی در کشاورزی هم افزایش چشمگیری داشته و آنتی‌بیوتیکها در دامداری، پرورش مرغ و طیور، پرورش ماهی و آبزیان، تولید محصولات کشاورزی و در باغهای میوه استفاده می‌شود، بنابراین مقاومت به آنتی بیوتیک، کشاورزی و محیط زیست را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

دانشمندان می‌گویند که زنگ خطر سال‌هاست به صدا در آمده، اما به آن بی اعتنایی شده است. به گفته آنها، بدون کنترل و قاعده‌مندی و بدون آگاهی‌رسانی، سیر صعودی مقاومت به آنتی بیوتیک ادامه پیدا خواهد کرد.

 

برای مقابله با این معضل باید مصرف آنتی بیوتیک را کاهش داد، بهداشت و پاکیزگی در بیمارستان‌ها را بهتر کرد و برای کارخانه های داروسازی مشوق‌هایی گذاشت تا به تولید آنتی‌بوتیک‌های جدید روی آورند.

 

تصویری از یک نوع بیماری روده ای خطرناک

 

دکتر پیتر سویینیارد، رئیس انجمن پزشکان خانواده بریتانیا می‌گوید که مردم هم باید احساس مسئولیت کنند :"انتظارات بیماران باید تغییر کند. مردم باید آموزش ببینند که هر بیماری نیاز به دارو ندارد."

 

"ما سخت تلاش می کنیم که آنتی بیوتیک تجویز نکنیم، اما این کار دشواری است. بیماران از کار شما راضی نخواهند بود" و از راههای دیگر آنتی بیوتیک را بدست خواهند آورد.

اما اگر وارد دوران بعد از آنتی‌بیوتیک شویم، عفونت‌هایی که الان به آسانی درمان می‌شوند به سادگی جان انسان‌ها را خواهند گرفت.

 

"مردم باید متوجه این رابطه بشوند. اگر عفونت گوش بچه‌ای با آنتی‌بیوتیک خوب شود، ممکن است مادر این بچه از عفونت ریه بمیرد."

 

پروفسور جوآنا کوست، استاد اقتصاد بهداشت می‌گوید ما نمی‌دانیم این مشکل چقدر بزرگ است. مثل این است که برای گرم شدن هوای زمین بخواهید برنامه ریزی کنید. این مشکل نظام بهداشتی در تمام کشورهای دنیا را دگرگون خواهد کرد.

 

تخمین دقیقی از اینکه مقاومت به آنتی بیوتیک چقدر هزینه خواهد داشت وجود ندارد، اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای اروپا تخمین زده مقاومت به آنتی بیوتیک سالانه ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو برای سیستم های بهداشتی اروپا هزینه داشته است.

 

سالی دیویس، مشاور ارشد دولت انگلیس در تلاش است که در سازمان ملل معاهده ای را به تصویب برساند تا بر اساس آن، استفاده از آنتی بیوتیک در صنایع پرورش حیوانات ممنوع شود.

 

قرار است آژانس پزشکی اروپا با تغییر قوانین، شیوه آزمایش آنتی‌بیوتیک‌های جدید را تغییر دهد تا داروهای جدید سریعتر به بازار راه پیدا کنند.
طبقه بندی: علمی، سلامت،

تاریخ : یکشنبه 26 آبان 1392 | 08:33 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

محققان دانشگاه فناوری تگزاس بر این باورند که توانسته‌اند پاسخ سوالی در مورد چگونگی آغاز حیات در زمین در بیش از 3.8 میلیارد سال قبل را پیدا کنند.

به نقل از ایسنا، محققان بر این باورند که سیارکها و شهاب‌سنگها علاوه بر انتقال آب و ترکیبات شیمیایی حیات، دهانه‌های برخوردی ایجاد کرده‌اند که واکنشهای شیمیایی شکل دهنده سلولهای زنده در آن رخ داده‌اند.

به باور محققان، شهاب‌سنگها مواد آلی را در این دهانه‌ها قرار داده و سپس دنباله‌دارهای یخی که با زمین برخورد کرده‌اند، در آنها ذوب شده و آنها را پر از آب کرده‌اند.

برخوردهای شهاب‌سنگی بیشتر باعث ایجاد دریچه‌های زمین‌گرمایی آتش‌فشانی در پوسته زمین شده که آب را گرم کرده و بهم زده‌اند.

این سوپ ازلی سپس مواد شیمیایی را با هم ترکیب کرده و باعث ایجاد مولکولهای با پیچیدگی روزافزون و در نهایت حیات شده است.

محققان برای دستیابی به این نتایج به بررسی مناطق حاوی قدیمی‌ترین فسیلهای جهان در گرین‌لند، استرالیا و آفریقای جنوبی پرداختند.
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : دوشنبه 13 آبان 1392 | 08:57 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

ابزاری که با اتصال به آیفون کار کرده و شامل یک آئینه و خوانش امواج مغزی بوده و به آنچه مثلا فکر می کنید، هنگام نگاه کردن به آن، فعال شده و با استفاده از شاتر دوربین متصل به سر کاربر، کار می کند.

به نقل از خبر آنلاین، مهمترین قسمت نئوروکام سنسور و حسگری است که امواج مغزی را به سر شما منتقل می کند. این حسگر می تواند فعالیت مغزی شما را رصد کرده و به شماره 60 (صفر تا 100) برسد و با فرمان به آیفون، عکس گرفته شود و عکس مورد همان چیزی شود که شما به اصطلاح به آن فکر می کردید یا آن را می دیدید!

 

 

همچنین نیاز به نگهدارنده مخصوص هستید تا آیفون به صورت فلت روی سر شما (طبق تصاویر) قرار بگیرد. شاید بتوان با این ابزار تشخیص داد که مشتریان در انبار یا فروشگاه علاقمند به خرید کدامیک از اجناس هستند.

موقعیت یابی، انجام مپینگ mapping یا نقشه سازی از آنچه دیده می شود و بعد فکر می شود، به گفته نیکومیمی مبدع این ابزار در ساخت آنچه تصور می شود، نقش داشته است.

 

 

کمپانی سازنده در سال 2012 نیز ابزار موسوم به Cat Ears (خوانش امواج مغزی) را عرضه کرد.

تنها مشکلی که فعلا چاره ای برای آن اندیشیده نشده، قرار گرفتن طولانی مدت گوشی آیفون کنار گوش است که باعث اذیت کاربرمی شود.

 

 

در آینده دوربین کوچکتر و مخصوص به این کار شبیه عینک گوگل ممکن است به توسعه این ابزار بشتابد.
طبقه بندی: تصاویر، تکنولوژی، علمی،

تاریخ : یکشنبه 12 آبان 1392 | 07:01 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

در کنار جذابیت هایی که گوگل ارث دارد، ثبت تصاویری خاص از موقعیت ها و مکان های جالب باعث شگفت انگیزتر شدن این سرویس برای کاربران می شود.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، در تصاویر ماهواره ای ثبت شده از گوگل ارث، جزیره ای به شكل قلب، نماد فایرفاكس، و بسیاری تصاویر جالب دیگر به چشم می خورد.

 
 
نماد فایر فاكس روی زمین
 
 
 
هزار راه غول پیكر
 
 
 


ادامه مطلب

طبقه بندی: تصاویر،

تاریخ : یکشنبه 5 آبان 1392 | 06:42 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون