تبلیغات
√ وقت آزاد - مطالب تیر 1393
 

به نقل از باشگاه خبرنگاران، محققان دانشگاه کوئینزلند به رهبری دکتر مارتین رینگبائر از فوتونها برای شبیه‌ سازی ذرات کوانتومی در حال سفر در زمان استفاده و رفتار آنها را بررسی کرده‌اند که احتمالا می‌تواند جنبه‌های عجیبی از فیزیک مدرن را به نمایش بگذارد. دکتر رینگلبر گفت: ویژگی های سفر در زمان با استفاده از موفق ترین نظریه های فیزیکی همانند نسبیت عام اینشتین و مکانیک کوانتومی یک پل ارتباطی بر قرار کرده است.

 

وی افزود: نظریه ی اینشتین جهان را در مقیاس بسیار بزرگ از ستارگان، گرفته تا کهکشان ها به بهترین شکل توصیف می کند، در حالی که مکانیک کوانتومی نیز بخوبی جهان را در مقیاس بسیار کوچک مثل اتم ها و مولکول ها شرح می دهد. محققان می گویند: اگرمسافر زمانی به گذشته سفر کند و پدر بزرگش را پیش از آشنایی با مادر بزرگ خود  بکشد، به این معنی است که او دیگر نمی‌تواند وجود داشته باشد، به این نکته"پارادوکس پدر بزرگ"می گویند.

 

گروهی از دانشمندان استرالیایی برای نخستین بار از ذرات فوتون نور برای شبیه ‌سازی سفر در زمان استفاده کردند، آنها معتقداند در سطح کوانتومی راهی برای جلوگیری از پارادوکس پدر بزرگ یافته اند. محققان دانشگاه کوئینزلند در استرالیا توانستند پدیده "سفر در زمان" را برای ذرات نور (فوتون ها) از طریق کرمچاله شبیه سازی کنند. نظریه نسبیت اینشتین امکان سفر در زمان گذشته را با دنبال کردن یک مسیر از خمیدگی فضا زمان به نقطه آغاز در فضا نشان می دهد.

 

این احتمالا فیزیکدانان و فلاسفه را از زمان کشف آن توسط کورت گودل در سال ۱۹۴۹ تاکنون متحیر کرده است، چرا که بنظر باعث ایجاد تناقضاتی مانند تناقض سفر به گذشته در جهان کلاسیک می‌شود که در آن فرد می‌تواند از پیش از ازدواج پدربزرگ و مادربزرگ خود با کشتن پدر بزرگش از تولد خود اجتناب کند. اما محققان معتقدند، سفر در زمان در جهان های موازی کوانتومی می‌تواند از چنین تناقضاتی جلوگیری کند.

 

در واقع با سفر به گذشته گیتی به دو جهان و خطهای زمانی مختلف تقسیم می شود. در یک خط زمانی فردی  که شما کشته اید شبیه به پدر بزرگتان است، ولی تفاوت دارد، زیرا شما اکنون در جهان موازی قرار دارید. پژوهش اخیر این امکان را با نظریه ی کوانتوم سازگار می داند. پل کیهانی اینشتین روزن که اصطلاحا کرمچاله هم نامیده می شود کرمچاله، مسیر میان بر کیهانی است که دو نقطه دور دست در پهنه فضا زمان را به همدیگر متصل می کند.

 

به گفته محققان استرالیایی‌ با توجه به شبیه‌سازی رفتار ذرات یک فوتون که از میان یک کرم‌چاله سفر کرده و با خود قدیمی‌ترش تعامل برقرار کرد. این امر با استفاده از تعادل ریاضیاتی بین دو مورد محقق شده است. در مورد اول، فوتون یک از میان یک کرم‌چاله به گذشته سفر کرده و سپس با نسخه قدیمی‌ترش تعامل برقرار کرد. در مورد دوم، فوتون دو از میان مسیر عادی فضا زمان سفر کرده اما با فوتون دیگری که در یک کانال شمارنده/زمان سنج برای همیشه گیر افتاده بود تعامل برقرار کرد.

 
طبقه بندی: علمی، تکنولوژی، تصاویر،

تاریخ : شنبه 14 تیر 1393 | 08:01 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

 
دکتر خسرو صادق نیت گفت: خواب و استراحت یکی از نیازهای اساسی و فیزیولوژیک انسان است. خواب فرآیندی است که مغز برای عملکرد مناسب به آن نیاز دارد. پس این روند باید کامل شود تا تاثیر لازم را برای بدن داشته باشد.

 

وی به روزه داران توصیه کرد که سعی کنند پس از خوردن سحری ساعاتی را استراحت کنند تا نیاز ضروری خواب جبران شود و روز خوبی را شروع کنند. فلوشیب اختلالات خواب اظهارکرد : درماه مبارک رمضان برنامه خواب افراد تغییر می کند و اگر کمبود خواب افراد جبران نشود در طول روز همراه با خستگی و کسالت مواجه خواهند شد.

 

به گفته صادق نیت، خواب خوب و با کیفیت در ماه رمضان آن هم با برنامه ریزی مناسب و اصولی انسان را از مزایای معنوی در این ماه بهره مند خواهد کرد. وی اضافه کرد: روزه داران سعی کنند با برنامه ریزی برای ایام ماه مبارک رمضان تاثیرات بی خوابی و کم خوابی را به حداقل برسانند و باید برنامه مناسبی برای خواب خود در این ایام در نظر بگیرند.

 

 

صادق نیت اضافه کرد: افرادی معمولا شب ها دیرتر می خوابند و صبح دیرتر بیدار شوند. اغلب این افراد هم سحر سخت بیدار می شوند و هم کمبود خواب دارند. وی با اشاره به افرادی که پس از سحری خوابشان نمی برد توصیه کرد: استفاده ازحداقل روشنایی (نور لامپ در منزل ) کمک مناسبی برای بازگشت به خواب پس از ساعت سحرگاهی است، زیرا با کم کردن نور این امکان به بدن برای بازگشت به خواب داده می شود.

 

صادق نیت همچنین توصیه کرد افراد بد خواب و کم خواب از نوشیدن چای و قهوه هنگام سحری پرهیز نمایند. به گفته وی کم کردن نور هنگام خواب مفید خواهد بود زیرا نور مانع از ورود مغز به مرحله خواب می شود، حتی اگر برخی از افراد عادت به استفاده از چراغ خواب دارند، باید نور آن بسیار کم باشد.

 

صادق نیت یاد آور شد: برای شب های احیای ماه مبارک، روزه داران عصر آن روز خوب بخوابند تا بتوانند شب بیدار باشند. علاوه براین می توان برای بیدار ماندن از موادی مانند قهوه و چای استفاده کرد.

 
طبقه بندی: علمی، سلامت،

تاریخ : شنبه 14 تیر 1393 | 07:59 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

 

 
طبقه بندی: ورزشی،

تاریخ : شنبه 14 تیر 1393 | 07:57 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

به نقل از دانا، ستاره شناسان دانشگاه «نیو ساوت ولز» در استرالیا که سیاره Gliese 832c را کشف کردند می گویند: Gliese 832c به دور یک ستاره کوتوله سرخ که نصف جرم و شعاع خورشید ما را دارد در حال چرخش است.

Gliese 832c دارای یک دوره چرخش حدود 35 روز است و جرم آن پنج برابر زمین است. مهمتر اینکه Gliese 832c در منطقه قابل سکونت این کوتوله سرخ در حال چرخش است و متوسط انرژی ستاره ای که کسب می کند به اندازه انرژی کسب شده زمین از خورشید است.

 

 

جرم زیاد Gliese 832c نشان دهنده این است که این سیاره احتمالا دارای اتمسفری غلیظ تر از زمین است که باعث می شود آب و هوای این سیاره را گرم و فرار سازد. پروفسور «کریس تنی» (Chris Tinney) از دانشگاه نیو ساوت ولز می گوید:اگر این سیاره اتمسفری شبیه زمین داشته باشد می تواند حیات را در خود نگاه دارد با این وجود تغییرات فصلی در این سیاره شدید خواهد بود.

 

وی افزود: همچنین Gliese 832c یکی از مشابه ترین سیارات به زمین است که تا کنون مشاهده کرده ایم.
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : شنبه 14 تیر 1393 | 07:16 ب.ظ | نویسنده : سلمان بنی فضل | نظرات

  • ایکس باکس | قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون